У яких продуктах міститься калій?

У яких продуктах міститься калій?

Елемент періодичної таблиці Менделєєва, який називається калієм, являє собою надзвичайно яскраву ілюстрацію подвійності світобудови. Нарівні з натрієм нормалізує ритмічну роботу серця і регулюючи водний баланс організму, калій між тим входить до складу сильної отрути, відомого з прадавніх часів синильної кислоти або ціаністого калію. Так який же ти насправді, калій? Важлива роль калію в організмі людини тим, в першу чергу, що від рівноважного натрієво-калієвого балансу залежить виконання своїх функцій м’язами і нервами.

Калій бере участь у регулюванні водно-сольового обміну речовин, підтримує оптимальний стан кислотно-лужного середовища. Під дією сполук калію активізуються ферменти. І повторимося, мікроелемент необхідний для забезпечення нормального функціонування серця. Зокрема, калій покращує діяльність міокарда в ситуації порушення метаболізму. З’єднання калію забезпечують нормальне функціонування м’яких тканин, з яких складаються судини, капіляри, м’язи, печінку, нирки, клітини мозку, залози внутрішньої секреції та інші органи.

Калій міститься у внутрішньоклітинної рідини. Завдяки солям калію з організму ефективно виводиться зайва вода, швидко ліквідуються набряки, полегшується виділення сечі.

Крім цього, роль калію в організмі людини полягає в тому, що цей мікроелемент є незамінним противосклеротическим засобом, що перешкоджає накопиченню в клітинах і судинах солей. Запобігаючи стомлення, калій знижує ймовірність виникнення хронічної втоми. Шанувальникам малокалорійною дієти, фанатам напруженої фізкультури і людям похилого віку надзвичайно необхідна підтримка в організмі оптимального рівня калію. Потреби організму людини в калії визначаються масою тіла, фізичною активністю, загальним фізіологічним станом і навіть місцем проживання. Дефіцит калію підвищує ризик виникнення порушень обмінних процесів, що відбуваються в клітинах міокарда.

Постійна нестача калію в організмі веде до збоїв ритму скорочень серцевого м’яза, часто провокуючи серцевий напад. В умовах пониженого вмісту порушується регуляція артеріального тиску, розвиваються ерозії слизових оболонок. Яскраві приклади виразка шлунка і дванадцятипалої кишки, ерозія шийки матки.

З’являється ризик передчасного переривання вагітності. Хворі нерідко скаржаться на сухість шкіри, слабкість і тьмяний колір волосся, погану регенерацію пошкодженої шкіри. Про нестачу калію, перш за все, говорить м’язова слабкість, але спостерігаються й інші симптоми нестачі калію поверхневе дихання, більш часте сечовипускання, швидке стомлення, нудота аж до блювоти, сплутана свідомість, різні спазми. Значна нестача калію в організмі призводить і до появи невралгічних болів. При виникненні дитячого паралічу, проносу і блювання у дітей необхідно перевірити забезпеченість дитячого організму калієм.

До надмірності калію в організмі призводить недостатня діяльність кори надниркових залоз і гострий нефрит. Проявляється надлишок калію в організмі у вигляді збудження, адинамії, порушень функціонування серцевого м’яза, посилення відділення сечі, неприємних відчуттів в кінцівках. Зазвичай зазначені симптоми надлишку калію з’являються через неправильне харчування, коли не враховується необхідність обмеження в раціоні калійвмісних продуктів. Великий надлишок калію в організмі порушує роботу серцевого м’яза, засмучує функціонування нирок, призводить до відкладення солей калію в зв’язках і підвищує ризик розвитку сечокам’яної хвороби.

Крім іншого, надмірний вміст калію в організмі може викликатися отруєнням калійними ліками. У деяких випадках настає навіть параліч кінцівок. Сполуками калію збагачені, головним чином, продукти рослинного походження.

Велика кількість калію міститься в хлібі, динях, кавунах. Значний вміст калію відзначено в бобових: квасолі, сої, горосі. У деяких крупах, наприклад, в і пшоні, також міститься багато калію.

Потужним джерелом калію є різні овочі:, капуста, буряк, а також такі фрукти, як, всі цитрусові, сухофрукти. Втім, калій містять і деякі продукти харчування тваринного походження яловиче м’ясо, м’ясо риби. При формуванні раціону слід брати до уваги те, в яких продуктах міститься калій у великій кількості.

Необхідно враховувати і те, що вживання продуктів, багатих калієм, викликає посилення виведення натрію. Навпаки, харчуючись однією тільки рослинною їжею, яка багата саме калієм, людина повинна додатково приймати натрійсодержащіе препарати.

При розумному вживанні в їжу продуктів тваринного походження люди отримують і калій, і натрій в оптимально збалансованому кількості.

У яких продуктах міститься калій?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!