Як зробити вигрібну яму?

Як зробити вигрібну яму?

Будівництво власного будинку, будь то дачний невеликий будиночок або заміський котедж, передбачає зручності не в дворі, як у бабусі в селі, а в будинку. Це і ванна кімната, і санвузол, і мийка на кухні. Тому слід подбати (і це в першу чергу) про будівництво каналізаційної системи та зливної ями. Само собою зрозуміло, що вода повинна бути теж підключена.

Як зробити зливну яму своїми руками (септик)? Цим питанням задаються багато домовласників. За відсутності центральної каналізації необхідно, щоб слив працював цілодобово і безперебійно. Правильно вибираємо матеріал для будівництва септика своїми руками Від використовуваного будматеріалу для септика залежить в першу чергу вартість самої зливної ями, а також ваші трудовитрати. Традиційний і цілком виправданий вибір це:

Зливна яма (септик) з пластикового бака і пластикових комплектуючих. Збірний септик із залізобетонних конструкцій. Зливна яма з монолітного бетону і використанням металевих підведень і відводів. Зливна яма, зроблена з цегли. Це важливо!

Вибираючи обсяг майбутньої зливної ями, орієнтуйтеся на обсяг цистерни ассенізаторской машини ви будете періодично її викликати для відкачування стічних брудних вод зі зливної ями. Обсяг септика повинен бути рівний або кратний обсягом цистерни тоді вам не доведеться замовляти очистку ями кілька разів на рік. Якщо в будинку ви припускаєте проживати сезонно, то утилізація стічних вод — проблема відносно проста. Потрібно зробити саму примітивну вигрібну яму з будь герметичній ємності. Для сім’ї з 3-4 чоловік обсяг ями повинен бути не менше 1, 5-2 м. При відсутності такої ємності можна викласти яму червоним вогнетривкою цеглою.

Схема найпростішої зливної ями показана на картинці. Але при постійному проживанні таке облаштування каналізації не годиться! Чому зараз зрозумієте. Постійне проживання повноцінної сім’ї передбачає щоденне використання води у великих обсягах.

Це ванни, душові, миття посуду, вологе прибирання, прання, природні потреби. Розрахунок витрати води завжди спирається на максимальне споживання, а це 180 280 літрів на добу для одного члена родини.

Тобто, сім’я з 4-х людина витрачає за день 0, 5-1м за місяць. Виходячи з цього, навіть більша зливна яма в 15-20 м повинна очищатися 1-2 рази на місяць. Така каналізація виснажить ваш сімейний бюджет на 150-200 $ за місяць.

Крім того, сама процедура очищення специфічна і рідкісний господар має бажання виконувати її занадто часто. Іноді удосконалення зливної ями проводиться за рахунок облаштування отворів для того, щоб брудна вода йшла в грунт, фільтруючи природним шляхом. Але цей спосіб утилізації зливний води має багато недоліків, в тому числі він заборонений санітарними нормами. Тому доводиться робити зливну яму (септик) з природною чищенням каналізаційної води.

Принципова відмінність септика від вигрібної ями — це протікають анаеробні процеси розкладання органіки Тверді частки будуть затримуватися на дні першої камери, а друга камера служить для біологічного переробки брудної води гнильними бактеріями. Кількість камер може бути і вище, але сам принцип буде аналогічний двокамерному септику, який зображений на малюнку: Спочатку визначаємося з витратою води в будинку, спираючись на дані таблиці:

Щоб правильно розрахувати зовнішні розміри септика, слід враховувати вільний простір між кришкою септика і рівнем стічних вод в ямі. Мінімальна висота септика повинна бути не менше 1, 2 метра, в іншому випадку тверді суспензії НЕ будуть щільно осідати на дні зливної ями. Таку вигрібну яму для будинку можна цілком зробити своїми руками.

Вхідний патрубок повинен бути вище рівня води на 5-7 сантиметрів. Цей прийом не допустить гідравлічного замикання між вхідним і відводить патрубками. Обидва патрубка повинні бути занурені у воду на 30-35 сантиметрів.

Нижня частина труб повинна бути відкритою, і ці кінці виводяться вище рівня рідини на 20 сантиметрів, щоб в труби не потрапляв газ, який буде виділятися при бродінні гнильних бактерій. Канали між обома бетонними кільцями септика повинні розташовуватися в межах 30-60 сантиметрів щодо рівня води. Якщо канал, який знаходиться між камерами буде нижчою, то великі суспензії потраплятимуть в маленьку камеру. Якщо канал буде вище, то в цю камеру можуть потрапити фракції, які плавають на поверхні. У септика, навіть у самого простого, повинен бути зроблений відвід газів назовні (вентиляційна труба на схемі вище), а також люк для відкачування рідини (можна дерев’яний).

Конфігурувати камери зливної ями може по-різному, так як їх форма і розташування не впливають на якість очищення каналізаційних вод. Потрібно тільки дотримуватися таких пропорцій: велика камера повинна бути обсягом 2/3 від усього обсягу ями.

Вибираючи форму самої ями, потрібно виходити з використовуваного матеріалу. Круглий септик з суміщеними камерами потребують на 10-15% менше будматеріалів, ніж яма іншої форми, такий септик міцніше, так як краще витримує сили стиснення від грунту. Кращий будматеріал для такої зливної ями цегла.

Утеплюємо септик Відомо, що вода в ямі не замерзає, так як температуру піднімають процеси бродіння і сам грунт нижче глибини його промерзання. Але охолодження води з поверхні ями набагато загальмовує активність бактерій, які очищають каналізаційні стічні води.

Тому утеплювати верхню частину малозаглибленого септика все ж рекомендується утеплити. Хоча б на глибину, менше ніж половина глибини промерзання грунту в даному регіоні.

Утеплювачем може виступати керамзит, який засипається шаром товщиною в 25-40 сантиметрів, або пінопластові плити ПСБ-25 товщиною від 5 до 10 сантиметрів.

Як зробити вигрібну яму?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!