Як зробити масло в домашніх умовах?

Як зробити масло в домашніх умовах?

Кращий сніданок для мене як і раніше свіжий житній хліб з вершковим маслом, особливо якщо воно домашнє, щойно збите, яким частувала мене бабуся в далекому дитинстві. Зараз таке масло можна покуштувати лише у небагатьох господарів обійстя легше піти і купити в магазині. Однак способи приготування вершкового масла в домашніх умовах забуті поки ще не скрізь. Так як робили в наших селах і селах всього лише кілька десятків років тому?

Розповім тим, хто цього не знає. Старий бабусин спосіб приготування вершкового масла відомий з давніх часів за допомогою нехитрого пристосування, званого олійниця. Я її тут зобразив по пам’яті (дивіться на малюнку).

Справа в тому, що домашнє вершкове масло не готують на плиті, а саме збивають вручну. З чого робиться вершкове масло в домашніх умовах? Початковою сировиною є незбиране коров’яче молоко, а краще вершки або сметана.

Ви запитаєте, скільки ж часу потрібно збивати молоко, щоб одержати масло? Не знаю точно, як йде справа з молоком, але моя бабуся у згаданій маслоробці за півтори-дві години збивала з 3-4 літрів вершків 1 кілограм масла. Процес у неї проходив таким чином. Спочатку йшов етап збивання, тобто безперервного руху маточки в маслоробці вгору-вниз.

Мене до нього не допускали з причини малолітства. Потім вміст маслобойки виливалося в таз з холодною криничною водою.

Масло, що спливла на поверхню, збиралося великою дерев’яною ложкою і щільно вкладалося в спеціальну дерев’яну формовку з хитрим дном (дивіться малюнок цього пристрою). Формування накривалася кришкою і ставилася на ніч на холод в льодовик. А вранці бабуся виймала з неї кілограмовий брусок вершкового масла незвичайно ніжного смаку. Прозору рідину, що залишилася після збивання масла, вона називала масельничкою.

У дитинстві мені давали її пити. Вона приємна на смак. Але в основному маслянка йшла на прикорм корові і поросяті, що жив у нас в господарстві. Наш сусід Микола, в той час шофер районного молокозаводу, придумав інший спосіб збивати масло, причому без усяких зусиль. Їздити йому на своїй вантажівці доводилося весь день путівцями, підстрибуючи на кожній ковбані.

Рано вранці, завантажившись на колгоспній фермі, Микола ставив в машину бочонок зі своїм молоком і кидав у нього чисту березову дощечку. Вона була прив’язана мотузкою до кришки барильця.

Дощечка в ньому підскакувала трюх-плюх, трюх-плюх, трюх-плюх Через дві години, під’їжджаючи до райцентру, Микола зупинявся, залазив у кузов і виймав з свого барила пристойний грудку вже готового. Так, ще одна важлива деталь: бабусина маслоробка, так само як і дощечка у Миколи, була зроблена з деревини берези. Завдяки цьому чистому природному матеріалу у масла був завжди свіжий запах і воно добре зберігалося. Ви запитаєте: чи можна збивати вершкове масло в кухонному комбайні або міксері? Напевно, можна.

Але масло, приготоване в домашніх умовах ручним способом за смаком ні з чим не порівняти. Мабуть, енергетика живого надає йому особливі властивості.

Як зробити масло в домашніх умовах?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!