Як визначити сторони світу?

Як визначити сторони світу?

Визначення сторін світу При виживанні в багатьох екстремальних ситуаціях, людина в першу чергу повинен вміти зорієнтуватися на місцевості, і хоча б представляти куди йому рухатися. Для цього в першу чергу необхідно правильно визначити сторони світу, а зокрема визначити півночі.

Існує кілька способів визначення сторін світу. Найвідоміший — це визначення сторін світу по компасу.

Тут все просто — стрілка N вказує на Північ, E — Схід, W — Захід, S — Південь. Але це за умови наявності у Вас компаса, що не завжди буває так. Тому необхідно знати способи визначення сторін світу без компаса по Сонцю, годинах, зіркам, Місяці.

Спосіб 1. Визначення півночі по полярній зірці. Спосіб визначення півночі по полярній зірці придатний тільки в більш менш ясну ніч в північній півкулі, коли на небі видно зірки. Для цього необхідно:

1) Знайти на небі сузір’я Великої Ведмедиці. 2) Відстань між двома крайніми зірками відкласти п’ять разів по прямій у бік сузір’я Малої Ведмедиці. Відкладений відрізок співпаде з останньою зіркою в хвості

Малої Ведмедиці. Це і буде Полярна зірка, від якої подумки провести стрімку лінію до Землі. Це і буде напрямок на північ.

Спосіб 2. Визначення сторін світу по сузір’ю Південного Хреста. Цей спосіб придатний для визначення напрямків в південній півкулі. Сузір’я Південний Хрест складається з чотирьох яскравих зірок, взаємно розташованих у вигляді хреста.

Для більш точного визначення Півдня користуються прямий, прокладеної через дві зірки, розташовані зліва від Південного Хреста.

Перетин цієї прямої і прямий, відкладеної від Південного Хреста і буде направленням на Південь. Спосіб 3. Визначення сторін світу за Сонцем та годинником.

У сонячну погоду сторони світу можна визначити за наявності годин. Для цього необхідно розташувати годинник так, щоб годинна стрілка вказувала на. Кут між годинниковою стрілкою і 12 годинами розділити навпіл, а лінія, що розділяє цей кут і буде вказувати на Південь, причому Південь до 12 год буде з правого боку від Сонця, а після 12 год з лівої.

Цей спосіб годиться для визначення напрямку днем, а саме з 6 години ранку і до 6 години вечора. У багатьох регіонах країни, влітку час переводиться на годину, тому опівдні настає в 13 годин дня, т. е кут вимірюється між годинниковою стрілкою і цифрою 1. На території СРСР, а надалі і Росії було введено декретний час, випереджувальний поясний на годину, т. е влітку у нас опівдні настає в 14 годин, відповідно кут, який вказує на Південь, вже вимірюється між годинниковою стрілкою і цифрою 2. Спосіб 4. Визначення сторін світу по Місяцю і годинах.

Напрямок сторін світу по Місяцю визначається так само, як і по Сонцю, але попередньо необхідно визначити, в який час Сонце буде знаходитися в тому ж напрямку, де Місяць в даний момент. Для визначення сторін світу необхідно: 1) Умовно розділити радіус диска Місяця на 6 рівних частин, і визначити, скільки таких частин міститься у видимій частині місячного диска.

2) Далі необхідно до години спостереження або додавати кількість часток, або віднімати. Додавати, якщо Місяць убуває (на небі видніється ліва частина диска), і віднімати, якщо видніється права частина диска, тобто коли Місяць прибуває. 3) Отримане таким чином число необхідно відзначити на циферблаті і поєднати з напрямком на Місяць. Лінія, що ділить кут між цифрою

1 (взимку) або на цифру 2 (влітку) і напрямом на Місяць вкаже напрямок на Південь.

Як визначити сторони світу?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!