Як виставити діафрагму?

Як виставити діафрагму?

У фотографії є основи, без знання яких, неможливо навчитися робити якісні та красиві знімки. Одна з таких речей розуміння експозиції кадру. У нашій статті ми розповімо про витримку, діафрагму та чутливості.

Саме ці речі формують експозицію і розуміння їх роботи необхідно для отримання хороших кадрів. Ми розповімо, що таке витримка, діафрагма і чутливість і як з ними ефективно працювати.

Введення. Перш ніж написати, що таке витримка і діафрагма, невеликий відступ. Для кожного кадру потрібна певна кількість світла (експозиція).

У фотоапараті є три можливості дозувати світловий потік: діафрагма, витримка і чутливість. Чутливість використовується лише в тих випадках, коли ситуація не дозволяє змінювати витримку і діафрагму. Крім контролю надходження світла на матрицю, витримка і діафрагма це ефективні художні інструменти.

Спершу їх треба зрозуміти, а з часом і досвідом прийде легкість застосування. Досвідчений фотограф використовує ці інструменти на рівні підсвідомості.

Діафрагма. (Diaphragma перегородка, грец.), В англійському апертура (aperture, англ.) Діафрагма елемент конструкції об’єктива, що відповідає за діаметр отвору пропускає світло на світлочутливу поверхню (плівку, або матрицю). Для простого розуміння діафрагми приведу аналогію з вікном. Чим ширше відкриті віконниці вікна, тим більше світла проходить через вікно. Діафрагма позначається так f / 2. 8 або f: 2.

8, визначається як відношення діаметра вхідного отвору об’єктива до фокусної відстані. Дуже часто плутаються поняття відкритої, великий діафрагми (f / 2. 8) і великого діафрагмового числа f/16. Чим менше число в позначенні діафрагми, тим більше вона відкрита. Міняючи F на одне значення, кількість світла що потрапляє в камеру змінюється в 2 рази.

Це називається щаблем експозиції. Будь-які зміни (за шкалами фотоапарата) експозиції відбуваються з кроком в 1 ступінь. Для точності щабель ділять на третини, якщо це необхідно. Діафрагма дуже потужний візуальний інструмент. Максимально відкрита діафрагма дає дуже маленьку ГРИП (глибина різкості зображуваного простору).

Малий ГРИП візуально виділяє об’єкт на розмитому тлі. Для отримання великої ГРИП використовується максимально закрита діафрагма. Щоб отримати більшу в кадрі, використовуйте діафрагма 8 і більше.

Однак, граючи величиною діафрагми, пам’ятайте, що наближаючись до крайніх значень діафрагми є наступні небезпеки. При відкритій найгірші свідчення різкості, а при закритій весь пил на матриці буде видна на кадрі (для цифрових фотоапаратів).

Велика глибина різкості підходить більше для пейзажної фотографії, коли глядачеві буде цікаво розглянути всі деталі фотографії. Витримка. Витримка інтервал часу на який відкривається затвор для пропускання світла на світлочутливий елемент.

Знову допоможе аналогія з відкритим вікном. Чим довше відкриті стулки, тим більше світла пройде. Витримка завжди вимірюється в секундах і мілісекундах. Позначається як: 1/200, в камері відображається тільки знаменник: 200.

Якщо витримка секунда або довше, позначається так 2 тобто 2 секунди. Мінімальна витримка при зйомці з рук (для отримання різкого кадру) не постійна і залежить від фокусної відстані. Залежність зворотна, тобто для 300 мм краще використовувати витримки коротше 1/300. Довга витримка підкреслює рух об’єктів. Наприклад, при довгій витримці, 1/60 і довше, камера слідує за об’єктом, таким чином фон розмивається, а об’єкт залишається різким.

Поточна вода на довгій витримці перетворюється на заморожені фігури. Дуже короткі витримки, використовую для зупинки миті, такого як бризки впала краплі або пролетающая повз машина. Чутливість ISO. Чутливість це чисто технічне поняття, що означає чутливість матриці (або плівки) до світла. Уявіть загоряють людей на пляжі.

Той у кого шкіра більш чутлива засмагне швидше, тобто йому треба менше світла для цього. Іншому ж навпаки, треба більше світла, щоб засмагнути, тому, що у нього низька чутливість.

Чутливість безпосередньо пов’язана з кількістю шумів. Чим більше ISO тим більше шумів, а у плівки розмір зерна. Чому?

Чисто технічно, взагалі це тема розширеної статті. При ISO 100 сигнал знімається з матриці без посилення, при 200 посилюється в 2 рази і так далі. При будь-якому посиленні з’являються перешкоди і спотворення і чим більше посилення, тим більше побічних ефектів.

Вони і називаються шумами. Інтенсивність шумів різна на різних камерах. При мінімальному ISO шуми не видно і так само менш проявляються при обробці фотографії. Починаючи з ISO 600 майже всі камери досить сильно шумлять і для отримання якісного кадру треба використовувати програми для шумозаглушення.

Разом значення витримки і діафрагми утворюють експозиційну пару (оптимальне, правильне для даних умов освітлення поєднання витримки і діафрагми). Експопара визначає експозицію кадру.

Раніше для визначення використовували експонометри, які визначали витримку виходячи з кількості світла і діафрагми. Раніше використовувався експонометр як окремий пристрій, сьогодні він вбудований практично в кожну камеру.

У кожному дзеркальному фотоапараті присутні режими пріоритету витримки і діафрагми. У режимі пріоритету діафрагми, вибирається діафрагма, а камера аналізуючи рівень світла, підбирає витримку.

Все навпаки в режимі пріоритету витримки. Майже завжди я використовую пріоритет діафрагми, він дає можливість роботи з глибиною різкості. Якщо ж є необхідність знімати рух, я використовую режим пріоритету витримки.

У наступних наших статтях, ми продовжимо розповідати про основи фотографії. Адже саме в цих речах і криється розуміння мистецтва фотографії.

Знаючи їх, ви зможете створювати ті кадри, які ви хочете. Більше спасибі блогу за надану статтю.

Як виставити діафрагму?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!