Як розрахувати людино-години?

Як розрахувати людино-години?

Щоб хоч якось контролювати і планувати діяльність працівників, економісти придумали безліч різних способів і відповідних їм понять. Одним з них є людино-год. Однак не всі знають, що ж таке цей самий людино-годину і навіщо він потрібний. Людино-годину використовується для того, щоб вирахувати робочий час одного або декількох співробітників. А саме поняття «робочий час» є показником календарного часу, використовуваного для виконання робіт та виробництва продукції тією або іншою організацією.

Якщо для нас робочий час — це період від і до, який ми присвячуємо не тільки роботі, але і масі інших справ, мало що відносяться до нашої професійної діяльності, то для економістів все набагато простіше, так як вони враховують всього лише тривалість перебування працівників на своєму робочому місці, виражену у годинах. Одним словом, людино-годину — це кількість годин, які людина відпрацювала фактично або урочно, або понаднормово за певний період часу або під час виконання проекту або завдання.

Вирахувати відпрацьовані людино-години досить просто. Для цього кількість працівників множать на час, який вони витратили на виконання тієї чи іншої роботи. Приміром, 1 людина, яка пропрацювала 20 годин, формує 20 людино-годин, а дві людини сформують таку ж кількість людино-годин, відпрацювавши по десять годин.

Навіщо ж потрібно вираховувати людино-годину? Якщо на підприємстві ведеться статистика витрат робочого часу на ту чи іншу роботу, то можна розрахувати, скільки часу знадобиться, щоб виконати якесь завдання. За допомогою людино-годин можна оцінити витрати на реалізацію проекту, його вартість, тривалість реалізації і кількість робочих рук, необхідних для того, щоб виконати всі роботи точно в строк.

Основною сферою застосування людино-години є облік, аналіз і планування. Цей показник також є важливим, якщо під час планування використовується метод «витрати-випуск».

Що не враховується при розрахунку людино-години? При підрахунку людино-годин не враховується неробочий час: відпустки, обідня перерва, хвороба співробітника та інші види неробочого часу. Також цей показник не вираховується для працівників, робочий день яких скорочений по Трудовому кодексу. До цієї категорії належать інваліди, співробітники, що працюють на шкідливому виробництві, особи до 18 років і багато інших.

Крім людино-години, існують і інші подібні величини, що враховують інші періоди часу:-рік — показник, що використовується під час планування тривалих проектів;-місяць, рівний 24-м людино-днях;-тиждень, найчастіше рівна п’яти людино-днях; -день, рівний восьми людино-годинах, якщо робочий день восьмигодинний. Здавалося б, всі ці людино-години, дні, тижні, місяці і роки не мають жодної практичної цінності для окремо взятої людини. До того ж завдяки цим показникам ретельно приховується зворотний бік робочого часу, який на сто відсотків ні в одній організації не буває робочим. Найчастіше дійсно на роботу у нас йде значно менше годин, ніж зазначено у звітах.

І не тому, що ми ліниві, а тому що організація праці залишається все такою ж недосконалою, далекою від гармонії цифр. У реальному житті ми цілком можемо оперувати цими ж поняттями, якщо не порахуємо за великий труд з’ясувати, скільки часу йде у нас на ту чи іншу справу.

Це дозволить точніше планувати свою діяльність.

Як розрахувати людино-години?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!