Як пишеться рости?

Як пишеться рости?

Ранець. Ми звикли вважати його чисто шкільним предметом, а його разом з назвою занесли до нас як заплічних похідний мішок — «Ranzen» — наймані німецькі солдати московських царів в XVII столітті. Сторіччям-двома пізніше слово перейшло на учнівську сумку, зазвичай з тюленів шкіри, також переносну на спині: (С. Маршак).

ЗРОСТАТИ. Слово «рости», «рослина», «вік» лукаві: чому вони пишуться через «ра-«, якщо їхні рідні брати «зростання», «рослий», «підліток» дотримуються букви «о»? Може бути, це здасться легше з’ясовним, якщо ви дізнаєтеся, що всі вони походять від найдавнішого праслов’янського * «Орста», з якого в російській мові утворилося «рости». Але пізніше, коли центр російської мовної мовної культури опинився в Москві, московське «акающее» вимова («карова», а не «корова», «Масква», а не «Москва») стало загальноприйнятим, і як слово «рости», так і всі вироблені від «зростання-» слова, в яких наголос падало на склад «ро-«, стали вимовлятися, а потім і писатися «на московський манер».

Ті ж родинні їм слова, де наголос припадає на корінь, не мали жодних причин змінитися. Ось чому ми і пишемо «рослина» поруч з «рослий», «вік» і «переросток». Як бачите, ні таємниці, ні свавілля у всьому цьому немає: все досить логічно. РЕАКТИВНИЙ.

Слово «актив» зрозуміло кожному (див. стор 33): «актівус» — по-латині — «діючий». «Ре-» — приставка, що має значення нашого «проти-«: «у зворотному напрямку».

Тому «реактивний» і означає «пов’язаний з протидією, віддачею» (у фізиці й техніці).

Як пишеться рости?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!