Як отримати безкоштовну квартиру?

Як отримати безкоштовну квартиру?

Той, хто не з чуток пам’ятає радянські роки, знає, що в той час кожна сім’я мала право отримати безкоштовно квартиру. Черзі на поліпшення житлових умов розтягувалися на роки і навіть десятиліття, проте кожен житель комуналки твердо знав, що рано чи пізно йому дадуть заповітний ордер на власну квартиру.

Я поклопотала, і нам дали сусідню кімнату в комуналці, — так згадує моя мати часи, коли в 1970-х роках ми втрьох тулилися в маленькій кімнатці в комуналці в самому центрі Москви. А коли в нашій сім’ї народилася друга дитина — моя сестра, ми переїхали в розкішну на ті часи трикімнатну квартиру. Правда, на самій околиці міста. Тепер в країні інші порядки: безкоштовно житло надається вкрай рідко.

Зате тепер будь-яку житлоплощу можна запросто купити. Звичайно, якщо є гроші. А якщо їх немає? Значить, залишається єдина надія — так зване соціальне житло.

Право на житло для громадян Росії гарантовано ст. 40 Конституції. Наша держава, виконуючи взяті на себе зобов’язання, як і раніше надає безкоштовне муніципальне житло в порядку черги тим громадянам, які його потребують. Однак багато категорії громадян, які раніше мали право на отримання житла, тепер викреслені зі списку. Решті ж доведеться запастися терпінням і переконливими документами, незаперечно доводять їхні права.

Хто ж сьогодні може отримати квартиру абсолютно безкоштовно? В даний час для того, щоб отримати від держави безкоштовну квартиру, необхідно виконати ряд умов, які регулюються новим Житловим кодексом, прийнятим у 2005 році.

Новий ЖК докорінно змінив порядок, за яким громадянин мав право отримати безкоштовну квартиру від держави. Раніше стати в чергу могли ті, хто мав житлоплощу менше встановленого рівня. Тепер це необхідна, але недостатня умова. Новий ЖК залишив всього один критерій, що дозволяє людині розраховувати на милість держави.

Таким є фінансова неспроможність. Тобто житлове приміщення державного або муніципального житлового фонду можуть отримати громадяни, які потребують житлових приміщеннях і яких органи місцевого самоврядування в установленому порядку визнали незаможними. Необхідно відзначити, що при визнанні громадян незаможними враховується дохід, що припадає на кожного члена сім’ї, вартість майна, що перебуває у власності членів сім’ї і що підлягає оподаткуванню. При цьому в кожному регіоні приймаються свої критерії фінансової неспроможності. Мають право на отримання безкоштовного житла сім’ї військових.

Крім того, розраховувати на житло можуть вимушені переселенці (тобто громадяни Росії, яких у себе на малій батьківщині переслідували за національною приналежністю, віросповіданням або мови, за політичними переконаннями або приналежності до певної соціальної групи), а також громадяни, виїжджаючі із Крайньої Півночі. Ще одна категорія — ліквідатори катастрофи на Чорнобильській АЕС та інших радіаційних аварій. Крім доведеною фінансової неспроможності, до потенційних черговикам пред’являється додатково ряд досить жорстких вимог. Так, в Москві для постановки на облік необхідно мати громадянство Російської Федерації; проживати за місцем проживання на законних підставах в цілому не менше 10 років; не здійснювати за п’ять років, що передують подачі заяви, дій, які спричинили погіршення житлових умов, внаслідок яких вони можуть бути визнані нужденними в житлових приміщеннях.

Припустимо, що вам вдалося документально довести свою фінансову неспроможність і брак житлової площі на кожного члена сім’ї. У цьому випадку вас на загальних підставах ставлять у чергу, в якій вам доведеться відстояти в кращому випадку кілька років. Тут треба зазначити, що тим щасливчикам, хто став на облік до прийняття нового кодексу, тобто до 2005 року, доводити відсутність коштів на придбання житла не потрібно. Зберігаються для них і пільги.

Ось тільки розраховувати на новосілля найближчим часом їм навряд чи доведеться. Згідно з офіційними даними, в 2011 році житло давали громадянам, які встали в чергу на квартиру ще в 1989-1990 роках. А якщо чекати вже немає ніяких сил? Наблизити жаданий момент отримання квартири можуть лише три категорії російських громадян.

Згідно ст. 57 ЖК РФ, право на позачергове одержання жилого приміщення за договором соціального найму мають ті громадяни, чиї приміщення визнані непридатними для проживання та ремонту або реконструкції не підлягають; діти-сироти та діти, які залишилися без піклування батьків, а також громадяни, які страждають важкою формою хронічних захворювань (наприклад, туберкульоз), при якій спільне проживання з ними в одній квартирі неможливо. Перелік захворювань встановлюється урядом РФ. Швидше розширити свою житлоплощу можуть жителі комуналок.

Якщо в комунальній квартирі раптом звільнилося житло, то в першу чергу воно надається проживають у цій квартирі наймачам і (або) власникам. Тобто житло пропонується зайняти сусідам.

Якщо хтось із них уже визнаний малозабезпеченим і стоїть в черзі, то він і отримає кімнату за договором соціального найму. У разі відсутності таких наймачів звільнилося житлове приміщення може бути надано за договором купівлі-продажу.

І тільки в тому випадку, якщо ніхто з сусідів не захоче купити цю кімнату, вона заселяється в загальному порядку на підставі договору соціального найму, тобто по черзі.

Як отримати безкоштовну квартиру?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!